Havayolu, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler, eğitim ve diğer hizmetlerde, kurulan etkileşim müşteri için değer belirlemenin merkezindedir. Bununla birlikte, alışverişin odak noktası, bir mağazadan satın alınan giysiler, ayakkabılar gibi somut bir nesne olsa bile, hizmet etkileşimi tüketici üzerinde önemli bir izlenim bırakabilir.

Parasuraman, Zeithaml ve Berry (1985) hizmet sürecindeki deneyimlerin, memnuniyet ve hizmet kalitesinin değerlendirilmesinin önemli bir belirleyicisi olduğunu ifade etmektedir. Bir hizmet sunumunda yaratılan değer algısı, hizmet sağlayanın süreci yönetirken kullandığı becerilerden oldukça etkilenmektedir. Hizmet sağlayıcısının hizmet sunumu esnasında yaşanan etkileşimlere verdikleri tepkiler, mindfulness yaklaşımının barındırdığı tutumlarla bağlantılıdır. Mindful çalışanların duygu düzenleme, müşteri beklentilerini anlama, değişen durumlara uyum sağlayabilme ve esneklik, çözüm bulmada yaratıcılık gibi becerilere sahip olduğu görülmektedir. Mindful çalışanlar, hizmet sunumu sürecine duyulara veya düşüncelere karşı çıkmadan veya bağlanmadan sakin bir şekilde an be an dikkat ederler. Kendi merkezli düşüncelerin ve eğilimlerin farkındadırlar, ancak onlardan bir dereceye kadar özgürleşirler. Bu özgürlük, müşterileri için derin bir anlayış ve empati yoluyla hizmet karşılaşmalarında daha ustaca yanıt vermelerini sağlar.

Mindful çalışanlar, müşterilere karşı daha derin bir empatiye sahiptir. Bu, çalışanların kendilerini insanların yerine koymalarını ve duygularını hissetmelerini sağlar. Ayrıca, üstün hizmet sunmak, çalışanların durumsal esnekliğini ve uyumluluğunu gerektirir. Mindfulness, kişinin kendini yanlış algılamalardan, düşünme kalıplarından ve yaratıcılığı, net görmeyi ve optimal zihinsel ve fiziksel sağlığı engelleyen, kendi kendine empoze ettiğimiz sınırlamalardan kurtarmayı sağlamayı içermektedir. Bu nedenle, mindful çalışanlar hizmet sunumlarında özel istekler veya diğer durumlarla karşılaştıklarında, duruma göre davranışlarını uyum sağlayacak şekilde değiştirerek yanıt verebilirler. Esneklik ve uyarlanabilirliğe ek olarak, mindfulness, çalışanların yaratıcı hizmet sunmalarına yardımcı olabilir. Mindfulness, bilişsel potansiyeli ve yaratıcılığı geliştirmektedir. Bu tür çözümler hem genel kaliteyi hem de müşteri memnuniyetini olumlu etkilemekte ve nihayetinde ağızdan ağıza olumlu iletişim gelişmesini sağlamaktadır. Çalışanların mindfulness tutumlarını geliştirmesi hem kendi iyi oluş hallerine, hem de performanslarına katkı sağlayabilecektir.

Bültenimize ücretsiz kayıt ol

Yeni paylaşımlardan ilk senin haberin olsun

Talebiniz alınmıştır. Teşekkürler
Gönderinizde bir hata oluştu. Lütfen yeniden göndermeyi deneyiniz.

Leave A Comment