Ebeveynlik Stresi

“Mutlu olmazsak, huzurlu olmazsak başkalarıyla, sevdiklerimizle, aynı çatı altında yaşadıklarımızla bile huzur ve mutluluğu paylaşamayız. Eğer biz huzurluysak, mutluysak, gülümseyebiliriz ve bir çiçek gibi açarız ve ailemizdeki herkes, tüm toplumumuz bu huzurdan yararlanır.”

Thich Nhat Hanh

Çocuk bakımı ve çocuklarla ilgilenmek ebeveynlerin sevgi, neşe ve gurur duyarak yaptığı görev ve sorumluluklardır. Tabii ki birçoğumuz için, diğer sorumluluklarımız ile birleştiğinde ebeveynlik yorucu olabilmektedir. Mümkünse en iyi ebeveyn olmayı istemek, çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek için çabalamak, bu yolda yaşadığımız zorluklar ve engeller ebeveynliği stresli hale getirebilir.

Hem çocuklarla ilgilenmek, hem aile hayatını düzenlemek hem de eğer çalışıyorsak çalışma hayatımızı düzenlemek, içsel kaynaklarımızı tüketebilir. Hayatımızı dengelemeye çalışırken kendimizi ihmal edebiliriz. İçsel kaynaklarımız tükendiğinde, kendimizi sinirli, yorgun hatta depresif hissedebiliriz. Daha da ötesi, bu haller çocukların kolayca algılayabileceği ve kendilerine örnek alabileceği durumlar olabilir. Bu sefer süreç bir kısır döngüye dönüşür. Stresli ebeveynler ve bu stresi örnek alan aşırı stresli, itiraz eden, okul yaşamında uyumsuz, hatta saldırgan davranışları olan çocuklar ebeveynlik için ekstra bir yük oluşturur. Çocuklar ya da anne babalarda psikolojik temelli bir rahatsızlık olmasa da, anne babalar birçok stres kaynağı ile karşılaşmaktadır.

Çocuklar büyüdükçe gelişir, değişir ve ebeveynler bu yaşanan değişimlere uyum sağlamaya çalışır. Ebeveynler, çocukları büyüdüğünde dahi, onların güvenliği, iş hayatı, aile hayatları için endişelenebilirler ve kendi sorumluluklarının devam ettiğini hissedebilirler.

Anne ve babanın boşanmaya karar vermesi, eşler arasında yaşanan sorunlar, yalnız başına yetiştirilen çocuklar, öz olmayan kardeşlerle veya ebeveynlerle yaşamak gibi aile hayatındaki değişiklikler de stres kaynağı olabilmektedir.

Ebeveynler çocukları dünyaya gelmeden önce aile büyüklerinden, çeşitli kurslardan, arkadaşlarından, kitaplardan, programlardan veya videolardan ebeveynlik ile ilgili bilgileri alırlar. Ancak stresli hissedilen durumlarda, bu öğrenilenler unutulabilir. Farklı mesleklerde, gelir gruplarında, yaşam tarzlarında, eğitim seviyelerinde olan ebeveynler çocuklarına bağırma, tehdit etme, cezalandırma hatta fiziksel şiddet uygulama eğiliminde olabilir. Bu uygunsuz davranışlar, iyi bir ebeveyn olmak isteyen ancak kendisini kaybeden anne ve babaların daha da fazla stres hissetmesine sebep olabilir.

Ebeveynlikte bilinçli farkındalık (mindfulness) yaklaşımı kişiye, yüksek stresli zamanlarda duruma farklı bir şekilde bakabilme imkanı sağlar. Kişi yaşanan olaya yargılamadan, daha tarafsızca bakabilir ve tepki vermeden önce durumu kabullenip net bir perspektiften değerlendirir ve akıllıca bir yanıt verir.

Bültenimize ücretsiz kayıt ol

Yeni paylaşımlardan ilk senin haberin olsun

Talebiniz alınmıştır. Teşekkürler
Gönderinizde bir hata oluştu. Lütfen yeniden göndermeyi deneyiniz.

Leave A Comment